Státní dluhopisy podzim (listopad) 2013


Od pondělí 4. listopadu 2013 bude možné pořídit si státní spořící dluhopisy. Jsou výhodné? Má cenu je kupovat?
První státní spořící dluhopisy byly vydány již v roce 2011, od té doby jsou vydávány pravidelně v půlročních intervalech. Cílem ministerstva financí je dostat část státního dluhu na bedra občanů, odměnou za to jim má být určitý výnos.

Státní spořící dluhopisy

Státní dluhopisy jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic, tomu také odpovídá výnos, který je na nízké úrovni. Předpokládá se, že tyto emise státních dluhopisů jsou určitou alternativou ke „spořícím“ účtům v bankách. Rozdílů je několik, klíčový je ten, že pokud budete investovat do dluhopisů, nemůžete se jen tak rozhodnout, že půjčenou částku chcete zpět. Vždy jsou určeny pravidelné intervaly, kdy je možné požádat o předčasné splacení, ale jedná se o záležitost v řádu měsíců.
Minimální investovaná částka je 1.000 Kč. Investovat můžete do několika druhů dluhopisů.

3letý prémiový

Zakoupit ho můžete od 4. listopadu do 29. listopadu, i když pravděpodobně upisovací období bude ukončeno dříve. Připsán Vám bude na majetkový účet 12.12.2013, splacen bude 12.12.2016. Úroky jsou připisovány jednou ročně, je zde možnost předčasného splacení. Výnosy se Vám automaticky reinvestují, to znamená, že když vyděláte v prvním roce 2.000 Kč, tak v dalším roce, se Vám bude úročit i tato částka připsaná v prvním roce. U tohoto typu dluhopisu se vyplatí držet ho až do prosince 2016, neboť v prvním roce obdržíte pouze 0,5 % úrok, taktéž v 2. roce a v posledním roce obdržíte prémii 6% a nominální hodnotu dluhopisu.
Míra výnosnosti: 1,96% ročně po odečtení daní(při držbě dluhopisu do splatnosti).

5letý kupónový

Zakoupit ho můžete od 4. listopadu do 29. listopadu, i když pravděpodobně upisovací období bude ukončeno dříve. Připsán Vám bude na majetkový účet 12.12.2013, splacen bude 12.12.2018. Úroky jsou vypláceny jednou ročně, je zde možnost předčasného splacení. U tohoto typu dluhopisu se vyplatí držet ho až do prosince 2018, neboť je úročen rostoucí sazbou, neboli v každém dalším roce držby obdržíte větší výplatu než v předchozím. První rok 0,5%, druhý rok 1%, třetí rok 3 %, čtvrtý rok 4 %, pátý rok 5,5 % + nominální hodnota dluhopisu.
Míra výnosnosti: 2,33% ročně po odečtení daní (při držbě dluhopisu do splatnosti).

5letý reinvestiční

Zakoupit ho můžete od 4. listopadu do 29. listopadu, i když pravděpodobně upisovací období bude ukončeno dříve. Připsán Vám bude na majetkový účet 12.12.2013, splacen bude 12.12.2018. Úroky jsou reinvestovány jednou ročně, je zde možnost předčasného splacení. U tohoto typu dluhopisu se vyplatí držet ho až do prosince 2018, neboť je úročen rostoucí sazbou, takže v každém dalším roce držby získáváte větší úrokovou sazbu než v předchozím roce. První rok 0,5%, druhý rok 1%, třetí rok 3 %, čtvrtý rok 4 %, pátý rok 6,5 % + nominální hodnota dluhopisu.
Míra výnosnosti: 2,53% ročně při odečtení daní (při držbě dluhopisu do splatnosti)

7letý proti-inflační

Zakoupit ho můžete od 4. listopadu do 29. listopadu, i když pravděpodobně upisovací období bude ukončeno dříve. Připsán Vám bude na majetkový účet 12.12.2013, splacen bude 12.12.2010. Úroky jsou reinvestovány dvakrát ročně( 12.6. a 12.12), je zde možnost předčasného splacení. U tohoto typu dluhopisu nelze dopředu určit jeho výnosnost, úročen bude sazbou 0,5 % ročně + míra inflace za dané pololetí. Zakoupení tohoto dluhopisu je diskutabilní v současném stavu ekonomiky, kdy hrozí pokles inflace na nulu a přechod do záporných čísel (deflace), proto nelze doporučit zakoupení. Pokud se situace změní, jistě budete mít možnost využít příští letní emise 2014.
Míra výnosnosti: ???% ročně (při držbě dluhopisu do splatnosti)

Zakoupit dluhopis můžete celkem na téměř 1700 místech. Jedná se o 980 poboček České pošty (především ty větší), 77 poboček České spořitelny, 224 poboček ČSOB, 397 poboček Komerční banky, 3 pobočky J&T banky.
Výnosy státních dluhopisů nedosahují nijak závratných hodnot, lze je doporučit pro konzervativní občany, kteří nepotřebují peněžní prostředky čerpat flexibilně a zajímají se o vyšší výnos, než jaký jim nabízí spořící účty.

Sdílejte článek s přáteli


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.