Předčasné splacení hypotéky – hlavně se neukvapit!


Rate this post

Pokud patříte mezi lidi, kteří si brali hypotéku v době, kdy se její úroková sazba pohybovala okolo 5%, pravděpodobně si dnes musíte rvát vlasy. V současnosti jsou totiž hypotéky opravdu levné. Začínají klidně u 1,5% úrokové sazby. Taky je dost možné, že právě splácíte zbývající částku a rozhodli jste se pro předčasnou splátku. Hlavně se neukvapit, protože předčasné splacení hypotéky se může ošklivě prodražit. U mnoha bankovních institucí na vás čekají nemalé sankce.

Předčasné splacení hypotéky

Při předčasném splacení hypotéky na vás mohou čekat nepříjemné poplatky

Kde se vzaly sankce za předčasné splacení hypoték?

Prvním důvodem, který nás každého napadne je fakt, že se banky brání před odchodem klientů ke konkurenci a refinancování stávající hypotéky. Hlavním důvodem ovšem zůstává, že banky na to, aby mohly peníze půjčovat, je musí nejdříve někde sehnat. Bohužel, pokud se jim ovšem v současném období neustále klesajících sazeb vrátí vypůjčené peníze dříve, těžko pro ně hned najdou efektivní využití. Proto musí tento problém kompenzovat sankcemi a poplatky.

NÁŠ TIP: Před plánovaným předčasným splacení hypotečního úvěru se vždy informujte o sankcích a poplatcích.

Jak vysoké poplatky vás v případě předčasného splacení hypotéky čekají?

Přinášíme podrobný seznam bankovních institucí a výši sankce:

  • Česká spořitelna, Equa bank, Raiffeisenbank – 10 % z výše mimořádné splátky
  • ČSOB, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna – 5 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok do konce fixace, maximálně 25 %
  • Moneta bank, UniCredit bank, Wustenrot – 5 % z výše mimořádné splátky za každý rok do konce fixace
  • Komerční banka – individuální výpočet – většinou úroky do konce fixace
  • mBank – 3 % z výše mimořádné splátky
  • Modrá pyramida stavební spořitelna – 2 % z výše úvěru za každý započatý rok do konce fixace

Pojďme si to ukázat v praxi:

Průměrná výše české hypotéky se pohybuje ve výši okolo dvou milionů korun a nejčastěji je fixována na pět let. U takové hypotéky se sankce běžně pohybují v desetitisících, spíše v řádu několika set tisíc korun a mohou se tak dostat až k půl milionu korun.

Proto doporučujeme, abyste si předčasné splacení hypotéky pořádně promysleli a zjistili, zda se vám vůbec takové sankce vyplatí. Mohlo by se lehce stát, že sice splatíte hypotéku, ale zůstane vám na krku vysoká sankce.

Nezoufejte!

Naštěstí se má situace změnit. 1. 11. 2016 má vstoupit v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který říká, že sankce za předčasné splacení hypotéky může být maximálně 1 % z úvěru a zároveň maximálně 50 tisíc. Toto ustanovení platí pouze za podmínky, že vaše hypotéka existuje alespoň dva roky a zároveň, že peníze na předčasné splacení hypotéky pocházejí z prodeje předmětné nemovitosti.

Pokud se tedy vrátíme k našemu příkladu – sankce by byla maximálně dvacet tisíc korun, což je ve srovnání s půlmilionem opravdu rapidní rozdíl.

Zákon tak přináší přívětivější předčasné splacení hypotéky, ale zároveň i menší zisky bankám a tak je možná jen otázkou času, kdy úrokové sazby začnou opět růst.

Závěrem

Proto – pokud uvažujete nad tím vzít si hypotéku, domníváme se, že nejlepší čas bude právě v listopadu nebo prosinci letošního roku.

Sdílejte článek s přáteli


Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *